Przejdź do treści

Historia szkoły

O szkole

Szkoła Podstawowa w Kłaninie rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1947roku. Naukę podjęło 49 uczniów w systemie czteroklasowym. Lekcje prowadzone były przez jednego nauczyciela w klasach łączonych.
Obwód szkolny obejmował miejscowości: Kłanino, Grzybnica, Grzybniczka, Jadwiżyn, Wilcza Góra, Kępno, Bobrowo, Zagon,Dobrociechy, zamieszkałe przez autochtonów: Kaszubów, przymusowych wysiedleńców z województwa rzeszowskiego, oraz imigrantów z różnych regionów Polski. Zróżnicowanie narodowościowe i etniczne obok braku sprzętu, pomocy naukowych,często zmieniającej się i niepełnej obsady pedagogicznej to zasadnicze problemy z jakimi borykała się wówczas szkoa.
W początkowym okresie istnienia szkoły,oprócz młodzieży, zaczęli garnąć się do nauki starsi mieszkańcy, którzy kończyli kursy I, II i III stopnia. W późniejszych latach organizowano również dla dorosłych Podstawowe Studium Zawodowe o kierunku rolniczym. Z roku na rok przybywało uczniów. Poziom organizacyjny szkoły wzrósł najpierw do siedmiu (1950r.), a następnie do ośmiu (1966r.) klas. W związku z tym coraz dotkliwiej odczuwano braki lokalowe. Stary budynek, który wyremontowano dopiero w 1957roku, stał się za ciasny. Lekcje zaczęto prowadzić również w wynajętych pomieszczeniach. W 1967 roku podjęto starania w sprawie przebudowy starego budynku i dobudowy pawilonu.Mieszkańcy z zapałem zabrali się do pracy przy pozyskiwaniu cegieł z obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Dyrektorzy okolicznych PGR udostępniali ciągniki do ich zwózki. Dzieci, z pomocą nauczycieli irodziców, rozebrały stary budynek gospodarczy.
Lata 1969 - 1972 są szczególnie trudne zarówno dla uczniów, jak i pracowników. Rozbudowa szkoły zmusza do opuszczenia
starego budynku i prowadzenia zajęć w salach wynajętych na wsi. Nauka odbywała się od rana do wieczora, w klasach łączonych. Rok szkolny 1971/72 zakończono z nadzieją, że od września zostanie otwarta nowa szkoła. Na zrealizowanie tych marzeń trzeba było jeszcze poczekać.Dopiero rok szkolny 1973/74 rozpoczął się uroczystym apelem i zwiedzaniem "nowej" szkoły, a w 1975 roku dzięki pracy nauczycieli i rodziców powstało asfaltowe boisko.
Od początku istnienia szkoły pozyskiwano do realizacji jej zadań m.in. PGR (POHZ), Nadleśnictwo Bobolice, firmę "Mawlan", a zwłaszcza Komitet Rodzicielski. Przy ich wsparciu finansowym na przestrzeni lat wzbogacano szkołę w sprzęt, pomoce naukowe, organizowano wycieczki,wyjazdy na basen, dożywianie w formie szklanki mleka.
Na przestrzeni lat szkoła brała czynny udział w życiu społecznym i politycznym wsi i województwa. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli przygotowywali uroczyste akademie z okazji świąt państwowych, na które zapraszano żołnierzy z jednostki w Darżewie,kombatantów,przedstawicieli zakładów pracy i rodziców. Świadczą o tym liczne dedykacje,podpisy i zapiski w kronice szkoły.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pracach na rzecz środowiska, m.in. sadzili las, opiekowali się młodnikami,zbierali kamienie z pól, ziemiopłody,karmę dla zwierząt leśnych, oczyszczali pasy przeciwpożarowe,pielęgnowali plantacje zbóż, a w ostatnich latach włączają się w akcję"Sprzątanie Świata - Polska".
Wciągu minionych lat uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia biorąc udział w zajęciach kół przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Chętnie pracowali w PCK, LOP, ZHP i Spółdzielni Uczniowskiej. Wielokrotnie brali udział w licznych konkursach reprezentując SP w Kłaninie na terenie gminy i województwa,nierzadko zdobywając czołowe miejsca.
Pierwszego kwietnia 1994 roku SP w Kłaninie, jako jedna z 14 placówek oświatowych w województwie koszalińskim została członkiem Klubu Szkół Promujących Zdrowie przy Pomorskim Konsorcjum Zdrowia  w Szczecinie. W pracy skoncentrowano się na poprawie racjonalnego żywienia z zachowaniem profilaktyki cholesterolowej, zwalczaniu nałogów, propagowaniu aktywnego wypoczynku, troski o własne zdrowie i ekologię. Naszym marzeniem jest stworzenie szkoły wolnej odstrachu iagresji.
W minionym pięćdziesięcioleciu mury SP w Kłaninie opuściło około 630absolwentów. Wielu z nich kontynuowało naukę w szkołach średnich i wyższych. Od 1947 roku w Szkole podstawowej w Kłaninie pracowało 63 nauczycieli.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Kłaninie;  Kłanino 7;  76-020 Bobolice; tel. 94 316 70 36;
e-mail: sekretariatspklanino@bobolice.pl; adres strony: szkola-klanino.bobolice.pl
Wróć do spisu treści